Dirigent Santtu-Matias Rouvali dirigerar orkestern. Dirigent Santtu-Matias Rouvali dirigerar orkestern.

Göteborgs Konserthus Rachmaninov Pianokonsert nr 2

Stora symfoniska mästerverk med Göteborgs Symfoniker, dirigent Santtu-Matias Rouvali och Christian Ihle Hadland piano.

Speltid ca: 2 t inkl paus Scen: Stora salen
390-550 kr Student 195-275 kr Barn 195-275 kr

Santtu-Matias Rouvali plockar fram det bästa ur sin repertoar när konsertsäsongen går mot sitt slut, och därmed hans tid som omåttligt populär chefdirigent. Det blir smäktande romantik när Rachmaninovs andra pianokonsert framförs som kvällens höjdpunkt. Verket har gått till historien för sina gripande melodier och virtuosa spel. Rachmaninov själv blev känd som en av tidernas bästa pianister. Stycket utsattes senare för en av musikhistoriens största låtstölder, då popsångaren Eric Carmen 1975 stal andra satsen till sin powerballad ”All by myself”.

Solist är norske pianisten Christian Ihle Hadland, sedan flera år en av grannlandets mest omtalade stjärnor i den klassiska världen.

Pianisten Christian Ihle Hadland vid flygeln.

Det är 80 år sedan Bela Bartók dog 1945. Hans konsert för orkester hör till hans främsta bedrifter, och Bartók beskrev själv musiken som en resa från stränghet, via en dödsbådande sång till ett livsbejakande slut. Här får orkestern visa upp alla sina solistiska förmågor. Varje sats är full av påhittighet och en rikedom av musikaliska influenser från ett helt liv.

Som inledning hör vi centraleuropeiska folktoner i den storslagna tondikten Haakon Jarl av tjeckiske Bedrich Smetana. Smetana hade starka band till Göteborg och bodde här när han tonsatte den delvis sanna berättelsen om vikingakungen som vägrade låta sig kristnas.

Provlyssna

Lär känna de klassiska verken.

Introduktion till konserten

Landa i Stora salen en timme innan konserten börjar och lär dig mer om musiken du strax ska uppleva! Du får berättelserna bakom musiken, kunskap om kompositörerna och egna reflektioner om de klassiska verken. Introduktionen pågår i ca 30 minuter, det är kostnadsfritt och fri placering i salen. Varmt välkommen!

Program



Paus 25 min


Torsdag 24 april 2025: Evenemanget slutar ca kl 21.30
Fredag 25 april 2025: Evenemanget slutar ca kl 20.00
Lördag 26 april 2025: Evenemanget slutar ca kl 17.00

Medverkande




Livesänds via GSOplay

Konserten den 26 april kl 15.00 livesänds via GSOplay.

På GSOplay står Göteborgs Symfoniker alltid redo att förvandla vilken stund som helst till en storartad konsertupplevelse. Här finns ett brett utbud av inspelade konserter som du kan ta del av helt kostnadsfritt. Låt Sveriges Nationalorkester tonsätta ditt liv var du än befinner dig.

Frågor? Hör av dig till biljettkontoret
Läs mer i konsertmagasinet

Nr 4 2017-2018 Tonsättarporträtt: Sergej Rachmaninov

Rachmaninov har skrivit några av musikhistoriens mest spelade och älskade pianokonserter. På bilder ser han ofta sorgsen ut och blev bland annat kallad “två meter ryskt svårmod”. Det finns en sorgsen grundton i hans liv och den har sin berättelse.

Jan Lisiecki spelar Chopin
14 maj 19.30

Elegant och virtuost med Göteborgs Symfoniker, Santtu-Matias Rouvali dirigent och Jan Lisiecki piano.

Köp biljetter
Violinist kommer ur en telefon som hålls av en hand.

Streama klassiska konserter kostnadsfritt

Det digitala konserthuset GSOplay är alltid öppet för dig. Välkommen att nyfiket kika in och hitta dina favoriter bland förinspelade konserter, livesändningar och intervjuer!

Titta på GSOplay