Bildkollage med blommor, instrument, en mikrofon och Yankho Kamwndo. Bildkollage med blommor, instrument, en mikrofon och Yankho Kamwndo.

Göteborgs Konserthus Familjekonsert: En nostalgisk afton

Världens första stand-up comedy för barn! Skådespelaren och programledaren Yankho Kamwendo bjuder på drömmiga tillbakablickar tillsammans med Göteborg Jazz Orchestra.

Speltid ca: 1 t ingen paus Scen: Stenhammarsalen
205-275 kr Barn 103-138 kr Unga tom 29 år 103-138 kr

Världens första stand-up comedy för barn! Skådespelaren och programledaren Yankho Kamwendo är tillbaka i Göteborgs Konserthus och bjuder på drömmiga tillbakablickar tillsammans med Göteborg Jazz Orchestra.

Tänk hur det var på 2010-talet. Alltså, hur konstigt? Lustfylld musik och bäddat för fniss och många trumvirvlar.

Göteborg Jazz Orchestra har gjort en kometkarriär på kort tid. I sin kärlek till musiken och jazzen söker de ivrigt nya uttryck, attraherar samarbeten med de bästa nationellt och internationellt och flörtar gärna över genregränserna och med nya format. Var beredd på sväng på högsta nivå!

Ett storband med saxofoner, tromboner, trumpeter och kompgrupp på scenen.

Rekommenderas från 9 år

Fredag 16 maj 2025: Evenemanget slutar ca kl 19.00

Medverkande



Frågor? Hör av dig till biljettkontoret
Läs mer i konsertmagasinet

Nr 4 2024-2025 7 frågor till Yankho Kamwendo

...presentatör för skol- och familjekonserten En nostalgisk afton 13-16 maj.

Skolkonsert: En nostalgisk afton
13 maj 09.30

Världens första standup comedy för barn! Skådespelaren och programledaren Yankho Kamwendo bjuder på drömmiga tillbakablickar tillsammans med musiker från Göteborg Jazz Orchestra. För mellanstadiet (9-12 år).

Köp biljetter